Kadınlar Erkeklerde Nelere Dikkat Ederler?

Dünyada Bir Çok Kişide Bulunan Enteresan Fobiler

Sararmış Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Dünyanın En Tehlikeli Extreme Sporları

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?

Makyaj Eylül 24, 2016
96 Okunma

Kusursuz bir makyaj için gerekli olan ürünlerden çok, bu ürünlerin nasıl kullanılacağı da oldukça önemlidir. Birbirinden farklı özellikleri olan makyaj malzemelerinin tene uygulanması için gerekli olan makyaj fırçaları, kadınların en güçlü silahlarından bir tanesidir. Çok farklı alanlarda kullanılan makyaj fırçalarından, gerektiği kadar verim elde etmek için ise fırçaların kalitesinin yanında, makyaj malzemelerinin birbirine karışmaması için temizliği de oldukça önemlidir. Fırçalarda kalan makyaj malzemesi kalıntılarının haricinde, cildinizde bulunan ölü deriler ve tüyler de bu fırçalarda kalmaktadır. Bu sebepten dolayı temizliğe çok önem verilmelidir.

Makyaj fırçalarının temizliği, bir üründen diğerine geçiş sırasında yapılması gerekirken, hiç değilse haftada bir kez de genel temizlik yapılmalıdır. Bu temizliği ise makyaj temizleme solüsyonları ya da bu gibi türevleri olan ürünler ile yapabileceğiniz gibi, hiçbir masrafa girmeden evlerinizde bulunan malzemeler ile de yapabilirsiniz. İşte evlerinizde kolay bir şekilde yapacağınız fırça temizliğinde başvuracağınız yollar.

  • Makyaj fırçası temizliği sırasında başvuracağınız ilk yol, evlerinizde kolay bir şekilde bulunan antibakteriyel sabunlar ile bir miktar zeytinyağıdır. Bu ikisini birbiri ile karıştırarak, fırçalarını temizleyebileceğiniz çok özel bir karışım hazırlayabilirsiniz. Eğer evinizde herhangi bir antibakteriyel sabun bulunmuyor bunun için el sabunu ya da bulaşık deterjanı kullanmanız gerekebilir. Karışımı hazırladıktan sonra temizlemek istediğiniz fırçaları bu karışıma güzelce batırın ve ardından yıkayın. Hem makyaj malzemelerinde arta kalanlar hem de vücudunuzdan geçen ölü derilerin tamamı temizlenmiş olacaktır.
  • Makyaj fırçalarınıza zarar vermeden temizleyecek olan diğer bir yöntem ise, katı halde bulunan sıvı sabunlardır. Sabun yardımı ile fırça temizliği yapılırken, kokusuz olan türlerden tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Eğer katı sabunun yoğunluğu fazlaysa, fırçanızı önce çok az miktardaki zeytin yağına batırın ve ardından da bu sabunun üzerinde dairesel hareketler yaparak gezdirin. Bu işlemi birkaç dakika boyunca tekrarladıktan sonra fırçanızı su yardımı ile durulayın ve kurumaya bırakın.
  • Makyaj fırçalarının temizliğinde başvuracağınız son yöntemimiz ise, genelde cilt için uygulanan bakım tonikleridir. Bu tonikler yardımı ile fırçanızın temizliğini kağıt havlu yardımı ile yapacaksınız. Bir miktar kağıt havlunun üzerine, bakım toniğinizden damlatmanız ile işleme başlayabilirsiniz. Birkaç damla tonik damlatıldıktan sonra fırçanızı bu toniğin üzerinde gezdirin ve ardından şiddetini düşük tutarak kağıt havlu ile fırçanızı temizleyin. Bu işlemin ardından makyaj fırçanızı yıkamanıza gerek kalmayacak ve kısa bir süre bekledikten sonra dilediğiniz makyajı yapmak için kullanabileceksiniz.

Hem ekonomik hem de cildinize hiçbir zarar vermeyecek şekilde yapacağınız makyaj fırçası temizliklerinizi, bu üç maddede yazanlara göre yapabilirsiniz. Temiz olan makyaj fırçanız sayesinde de kusursuz makyaj sonuçlarını ortaya çıkaracaksınız. Hiçbir zahmete girmeden yapacağınız temizlik işlemi maddi zorluk çıkarmazken, temiz fırçalar ile de güzelliğinize güzellik ekleyeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Doğru Fondotön Nasıl Seçilir? başlıklı makalemizde fondöten makyaj, fondöten nedir ve fondöten seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Yüz Tipine Göre Allık Nasıl Uygulanır?

Yüz Tipine Göre Allık Nasıl Uygulanır?

Eylül 27, 2016
118 Okunma
Önemli Makyaj Hataları Nelerdir?

Önemli Makyaj Hataları Nelerdir?

Eylül 26, 2016
112 Okunma
Doğru Fondotön Nasıl Seçilir?

Doğru Fondotön Nasıl Seçilir?

Eylül 22, 2016
106 Okunma
Maskara Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Maskara Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Eylül 12, 2016
109 Okunma
Makyaja Yeni Başlarken Neler Almalıyız?

Makyaja Yeni Başlarken Neler Almalıyız?

Eylül 3, 2016
423 Okunma
Cilt Tonuna Göre Uygun Makyaj

Cilt Tonuna Göre Uygun Makyaj

Ekim 9, 2015
304 Okunma