Gelin Arabasi Trend Yazi Fikirleri 2016

İş Görüşmesinde Giyilecek Kiyafet Modelleri

Yeni Tasarım Modern Kitaplık Modelleri

En Etkileyici Sevgililer Günü Hediye Önerileri 2016

Saçlarınızın Dökülmesini Engelleyin, Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

KADIN, Saç Bakımı, Sağlık Eylül 16, 2016
124 Okunma

Hem erkek hem de bayanların zaman zaman yaşadığı sağlık problemlerinden birisi olan saç dökülmelerinin belli başlı nedenleri bulunmaktadır. Bunlardan ilkinin yaşanan diğer sağlık problemleri olduğunu sayabiliriz. Çünkü hem erkek hem de bayanların vücudunda meydana gelen herhangi bir sağlık problemi, vücudun diğer organlarını da ciddi bir şekilde etkilemektedir. Buna ek olarak da, kişilerin de yakından bildiği problemlerden birisi mevsim geçişleri, kilo vermek adına yapılan yanlış diyetler ya da kilo verdiği söylenen, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ilaçlar, yanlış beslenme şekilleri, iş ya da sosyal hayatta meydana gelen stresler, kronik olarak yaşanan hastalıklar ya da saç bakımı için kullanılan yanlış bakım ürünleri, saç dökülmesini tetikleyen diğer etkenlerden birisidir.
Saç dökülmesinin önlenebilmesi adına, ilk olarak bir doktora başvurmak gerekmektedir. Doktor gözetiminde yapılacak olan kan tahlilleri ya da belirli testler ile birlikte, saç dökülmesinin nedenlerini anlayabilmek mümkündür. Gerek duyulması halinde doktor gözetiminde belirli ilaç karışımlarının kullanılması da bu soruna son verecektir. Fakat sizler herhangi bir ilaç kullanmadan bu soruna son vermek istiyorsanız, yazımızın devamında sizlere önerdiğimiz bitkisel karışımlardan birisini uygulayabilirsiniz. İşte o bitkisel karışımlar;

  • Saç dökülmesi için tercih edilen bitkisel kürlerin birçoğunda ısırgan otu bulunmaktadır. Evinizde hazırlayacağınız ısırgan otu kürü ile, saç dökülmelerine kısa sürede son verebilirsiniz.
  • Bunun için yaklaşık olarak 20 su bardağı suya, 1 çorba kaşığı kadar ısırgan otunı atarak yarım saat beklemelisiniz. Atacağınız ısırgan otlarını bütün halde değilde çok ince şekilde kıyılmış tercih etmelisiniz. Yarım saat kadar bekledikten sonra bir bez ya da tülbent yardımı ile bu karışımı süzmelisiniz. Hazırladığınız bu karışımı akşamları yatmadan önce saç diplerinize ovarak sürmeli ve ardından da yıkamalısınız.
  • Hem saç dökülmesi hem de kepeklenmeye iyi gelen diğer bir kür ise, ılık su ve çiğ yumurta ile yapılmaktadır. Bunun için iki bardak ılık suyun içerisine 1 adet çiğ yumurtanın sarısını koyarak iyice karışana kadar çırpmanız gerekmektedir. Hazırladığınız karışımı da akşamları saçlarınızın diplerinden itibaren sürmeye başlayın. Güzel bir şekilde yedirdikten sonra da sabah uyandığınızda içeriğinde katran bulunan bir sabun ile saçlarınızı güzelce yıkayıp durulamalısınız.
  • Saç dökülmesinin önüne geçebilmek için kullanacağınız çok etkili karışımlardan birisi de hatmi çiçeği ile yapılmaktadır. 9 bardak ılık suya yaklaşık olarak 1 avuç hatmi çiçeği atmalı ve yaklaşık olarak 15 dakika kadar kaynatmalısınız. Kaynama işlemine son verdikten sonra bu karışımı süzmeli ve tanelerden ayırdığınız su ile saçlarınızı iki günde bir yıkamalısınız.
  • Bitkisel karışımlara ek olarak bazı bitkilerin yağları da saç dökülmesinde etkilidir. Bunun için 10 günde bir susam yağı ya da lavanta çiçeği yağı ile, bu problemlerinize son verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Düğün Öncesinde Zayıflamak İçin Öneriler başlıklı makalemizde Diyet, düğün ve düğün diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.