Kazak Satın Almadan Önce Göz Atmanız Gereken 10 Model

Saçlarımın Daha Çabuk Uzaması İçin Ne Yapabilirim?

Kolon Kanseri Nedir?

Modaya Uygun Giyinebilmek için Öneriler

Çocuğun Cinsel Tacize Uğradığı Nasıl Anlaşılır?

İlginç, YAŞAM Haziran 28, 2016
538 Okunma

Bir Çocuğun Cinsel Tacize Uğradığı Nasıl Anlaşılır?

Hayatınızdaki en değerli varlıklar olan çocuklarınızın zarar görmemesi, cinsel bir taciz veya saldırıya maruz kalmaması için gerekli önlemleri doğru zamanda ve şekilde alabilmeniz için böyle bir olayın belirtilerini de yakından takip etmelisiniz.

Son yıllarda çocuklara yönelik “şiddet” ve “cinsel istismar”lar artarak devam ediyor. Avrupa’da yapılan araştırmalar, bu olayların ne kadar mühim boyutlara ulaştığını göstermektedir. Bütün yasaklamalara rağmen, çocuk pornosuna aşırı talepler, aile içinde “ensest” olayların durdurulamaz yükselişi, Hollanda’da “Pedofil Partisi”’nin kurulmuş olması bu olayın sadece Avrupa’daki boyutunu göstermekte.

Araştırmalara göre kız ya da erkek çocuğu farketmeksizin cinsel taciz saldırıları yakın çevreden geldiği bilinmektedir. Cinsel tacize uğrayan bir çocuk hangi belirtileri verir?

Cinsel tacize maruz kalmış bir kız çocuğu genellikle içine kapanırken cinsel suistimal yaşamış olan erkek çocuk ise dışa dönük bir duruma bürünür. Genellikle “maço davranış” adı verilen davranış durumu içerisine girer. Cinsel tacize uğrayan erkek çocukları genellikle “agresif” olur. Bu durum kız çocuklarında ise tamamen terstir. Yıkıcılığı daha çok içe doğrudur. Derin bir sessizlik ve durgunluk gözlemlenebilir.

Cinsel tacize uğrayan erkek çocuk yaşadığı bu olayı herkesten “gizler”. Çevresinde artık bir erkek olarak değil bir “homoseksüel” olma algısı yaratacağı endişesine kapılır.
Cinsel tacizin ya da tecavüzün “nedeni” konusunda erkek çocukları, “kandırıldım” şeklinde düşünür. Bunun aksine de kız çocuğu kendi vicdan durumunda, “çaresizdim” kelimesine sığınır.

Cinsel tacize maruz kalan bir kız çocuğu, erkek kıyafetlerini giymeyi seçer. Anlamsız zamanda saçma sapan şekillerde cinsel konuşmalar yapar, aşırı argo kelimeleri çok sık kullanır, cinsellik içerem küfürler ve cinsel içerikli fıkraları anlatır. Ya da kendinden daha büyük yaşlara uygun kıyafetleri seçer ve giyer. Yaşına yakışmayacak kadar ağır bir makyaj yapar. Farklı bir kimliğe bürünmek ister.

Ayrıca kız ya da erkek çocuğu farketmeksizin geceleri yatağı ıslatma, tırnak yeme, yabancılardan aşırı korkma, yaşına uygun olmayan cinsel oyunlar veya resimler, davranış problemleri, madde bağımlılığı gibi pek çok farklı belirtiler görülebilmektedir.

Çocuklar durumu genellikle saklarlar ya da kendisinin değilde başka bir çocuğun başına gelmiş gibi söyleyebilir. Çocuğunuzu iyi tanıyın ve izleyin. Çocuğunuzun kimlerle zaman geçirdiğini bilin. Çevrenizdeki insanlardan çocuğunuza çok fazla şekilde yakın olan ve ilgi duyan kişilere dikkat edin. ‘Hayır’ demeyi öğretin. Bedenine asla istemediği bir kişinin dokunamayacağını ve buna asla izin vermemesi gerektiğini anlatın. Sır saklamamak gerektiğini anlatın. Onu asla sorguya çeker gibi kontrol etmeyin. Suçlayıcı davranmayın.

Bir önceki yazımız olan Romantik Yatak Odası İçin 5 Önemli Faktör başlıklı makalemizde yatak odasi dekorasyonu, yatak odasi takimlari 2016 ve yatak odasi tasarimlari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Gelin Arabasi Trend Yazi Fikirleri 2016

Gelin Arabasi Trend Yazi Fikirleri 2016

Temmuz 8, 2016
563 Okunma
Etli Tirit’le Sofralar Bir Başka..

Etli Tirit’le Sofralar Bir Başka..

Temmuz 1, 2016
153 Okunma
Hatay Usulü Tepside Et

Hatay Usulü Tepside Et

Haziran 28, 2016
536 Okunma
Kuzu Kaburga Dolması Tarifi

Kuzu Kaburga Dolması Tarifi

Haziran 25, 2016
198 Okunma
Türk Erkeklerinin Standart Ortalaması

Türk Erkeklerinin Standart Ortalaması

Kasım 19, 2015
345 Okunma
Dünyanın En Tehlikeli Extreme Sporları

Dünyanın En Tehlikeli Extreme Sporları

Kasım 15, 2015
1.364 Okunma