Kolon Kanseri Nedir?

En Başarılı Randevu Kombinleri

Kuzu Kaburga Dolması Tarifi

Göz Kanatan 9 Saç Modeli

Dekorasyonda Renk Kullanımı Nasıl Olmalı?

Dekorasyon Aralık 9, 2015
105 Okunma

Birbirinden farklı tarz ve stilleri öne çıkaran en önemli özelliklerden biri de renktir. Bu nedenle de ev dekorasyonu yapmak istiyorsak, renklerin nasıl kullanılacağı hakkında önceden bilgi sahibi olmalıyız.

Örneğin, kırmızı, turuncu, sarı renkleri sıcak renklerdir ve bu renkler aktif enerji oluşturduklarından dolayı çalışma odaları ya da evimizin misafir ağırlanan bölümlerinde kullanabiliriz. Ya da turkuaz, deniz yeşili gibi soğuk renkleri evimizin özellikle huzur istediğimiz bölümlerinde kullanabiliriz.

Bunun yanı sıra, dekorasyonda kullanılan renklerin görsel olarak verdikleri zevkin yanı sıra, insan psikolojisi üzerinde de etkisi olduğunu unutmamamızda yarar var. Renk konusunda dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise, evimizin bölümlerini okuma odası, oturma odası, çocuk odası gibi hangi amaçla kullandığımız ve bu odaların ne kadar ışık aldığıdır. Bu noktalara dikkat etmeden yapacağımız dekorasyonlar, ilerleyen zamanlarda psikolojik olarak olumsuz etkilenmemize neden olabilir.

Örneğin, evimizde dinlenmek için kullandığımız bir odanın rengini kırmızı olarak tercih edersek, kırmızı renkten dolayı sinirlerimiz sürekli gergin kalır ve sağlıklı bir şekilde dinlenme imkânımız da kalmaz. Evimizi dekore ederken, tek renk kullanmak yerine, sıcak ve soğuk renkler olarak bilinen iki farklı rengi beraber kullanabiliriz. Örneğin, sıcak renklerden biri olan kırmızı rengi evimizin dekorasyonunda kullanmak istersek, bu rengi mavi, yeşil gibi soğuk renklerle kombinleyerek kullanabiliriz. Birbirini kombinleyen renklerin yanı sıra, tamamlayıcı renkler de kullanabiliriz. Örneğin, beyaz-ekru, açık vizon renkleri tamamlayıcı renkler olduğu için zevkimize göre bu renkleri de kullanabiliriz.

Dekorasyon konusunda renk seçiminin önemli olduğu yerlerden biri de, kullandığımız eşyaların renkleri. Kullanacağımız eşyaların renklerinin kullanılacakları odanın renkleriyle uyumlu olması da oldukça önemli noktalardan biri. Örneğin, duvarlarımız için soğuk renk tonları seçmişsek, seçeceğimiz mobilyaların renkleri de bu renklere benzer renk tonları olmalı. Bunun yanı sıra, pastel renk tonlarının soğuk renklerle oldukça güzel bir renk kombini oluşturacağını söyleyebiliriz. Ayrıca evimizin salon, oturma odası, çocuk odası ya da herhangi bir bölümünü dekore ederken, kırmızı ve pembe gibi birbirine yakın renkler yerine, birbirini tamamlayan renkler seçmekte oldukça isabetli bir tercih olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ticarette Sınır Tanımayan İlginç ve Yaratıcı Kartvizitler başlıklı makalemizde ilginç katvizitler, kartvizit ve kartvizit modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Yeni Tasarım Modern Kitaplık Modelleri

Yeni Tasarım Modern Kitaplık Modelleri

Kasım 6, 2015
288 Okunma
Bunlar da var!
Göz Kanatan 9 Saç Modeli

Göz Kanatan 9 Saç Modeli

Ekim 13, 2015
516 Okunma
Modaya Uygun Giyinebilmek için Öneriler

Modaya Uygun Giyinebilmek için Öneriler

Eylül 4, 2016
108 Okunma
Makyaja Yeni Başlarken Neler Almalıyız?

Makyaja Yeni Başlarken Neler Almalıyız?

Eylül 3, 2016
423 Okunma
Diyet Yaparken Yenmemesi Gereken Gıdalar

Diyet Yaparken Yenmemesi Gereken Gıdalar

Haziran 24, 2016
104 Okunma
2016 Gelinlik Modelleri

2016 Gelinlik Modelleri

Ekim 6, 2015
290 Okunma
Şişman Gösteren Moda Hataları

Şişman Gösteren Moda Hataları

Temmuz 11, 2016
190 Okunma
Etli Tirit’le Sofralar Bir Başka..

Etli Tirit’le Sofralar Bir Başka..

Temmuz 1, 2016
153 Okunma