Diyet Yaparken Motivasyonunuzu Nasıl Arttırabilirsiniz?

Sararmış Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Sakal Modasının Erkeklere Ne Kadar Yakıştığının 12 Kanıtı

Düğün Öncesinde Zayıflamak İçin Öneriler

Bakımlı Ellere Sahip Olmak İçin Neler Yapmalıyım?

Cilt Bakımı, GÜZELLİK, Sağlık Eylül 10, 2016
103 Okunma

Gün içerisinde hangi ortamda bulunursak bulunalım, ellerimiz en sık kullandığımız organlarımızın başında gelmektedir. Ders esnasında yazı yazarken, yemek yerken ya da bunun gibi birçok ortamda ellerimizi sıkça kullanırken, hijyen açısından da olumlu olmayan alanlarda bulunabilmekteyiz. Bundan dolayı ellerimize gün içerisinde birçok bakteri temas etmekte ve eğer bu bakteriler vücudumuzdan uzaklaştırılamazsa hem cildimizin sağlığını bozabilmekte hem de ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Özellikle ev hanımlarını ilgilendiren bu durumda, gün içerisinde yıkanan bulaşıklar, kullanılan temizlik ürünleri ya da yapılan yemekler ile birlikte eller sürekli olarak ısı farklarına maruz kalmaktadır. Zaman zaman kuruyan eller, hem kişileri rahatsız etmekte hem de görünüş açısından pek estetik olmamaktadır. Bundan dolayı da bakımlı bir ele sahip olmak için bazı tedbirler almalısınız. İşte bu tedbirlerden bazıları;

  • Öncelikli olarak ellerinizin nerede en fazla zarar gördüğünün farkına varmalı ve bu alanlarda kendinizi güvence altına alabilmek için küçük yardımcılar edinmelisiniz. Eğer sürekli olarak elleriniz su içerisindeyse, bunun için ellerinize bazı özel eldivenler seçebilirsiniz. Bu eldivenleri ise naylon ya da lastik içerikli olanlardan yana değil de daha özel ve terletmeyen içerikte olanlardan yana seçmelisiniz.
  • Güzelliğinizin ve zerafetinizin göstergesi olan ellerinizi daha bakımlı göstermenin diğer bir yolu ise, nemlendirici içeriğe sahip olan el kremleri kullanmaktır. Bu kremler cildinizin ihtiyacı olan nem miktarını verirken bir yandan da daha canlı görünmesini sağlayacaktır.
  • Gün içerisinde ellerinizi sürekli yıkamanız halinde, ellerinizde kuruluk meydana gelebilecektir. Ellerinizi temizlerken nem kaybı sorunu ile karşılaşmamak istiyorsanız, elinizin temizliği açısından bazı özel solüsyon ile jeller kullanabilirsiniz.
  • Ellerinizin daha iyi görünebilmesi için yapabileceğiniz en önemli adımlardan bir tanesi de manikür yaptırmak olacaktır. Daha iyi ellere sahip olmak için yapacağınız bu işlemi daha önce yapmamışsanız bir profesyonelden yardım almanız gerekecektir. Aksi halde cilt sağlığınızı bozabilirsiniz.
  • Ellerinizi canlı göstermek için kullanacağınız ürünleri her zaman dışarıdan hazır bir şekilde almanıza gerek yoktur. Etkisi net bir şekilde kanıtlanmış olan bitkisel kürleri kendiniz yaparak ellerinize uygulayabilirsiniz. Bu sayede önce ellerinizin bakımını sağlamış olur, hem de tırnaklarınızı beslemiş olursunuz. Çünkü ellerinize bulaşan mikrop ve bakteriler ilk olarak tırnaklarınıza etki etmektedir. İlerleyen dönemlerde tırnak mantarı gibi sorunlar ile karşılaşmamak için düzenli olarak bu kürleri kullanmalısınız.
  • Kullanacağınız hazır ürünlerde bazı özellikler aramanızda fayda vardır. Bunun için de ellerinizi daha yumuşak ve pürüzsüz yapabilecek içeriklere yönelmeli, kimyasal içerikli ürünlerden ise uzak durmalısınız.

 

Hem kullanacağınız ek ürünler hem de doğal bakım kürleri ile ellerinizi daha bakımlı hale getirebilmeniz işte bu kadar kolaydır. Tek yapmanız gereken kendinizi sevmeniz ve vakit ayırmanızdır. Bunları yaptıktan sonra emin olunuz ki kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? başlıklı makalemizde cildim güzel, cildim kötü ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.