Çiçek Çocukların Bugün Bile Ne Kadar Şık Olduğunun 14 Kanıtı

En Güzel Patlıcanlı Paşa Kebabının Yapılışı

Trend Alarmı: Fileli Çorap

Tutmadığı İçin Şükretmemiz Gereken 5 Moda Akımı

Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İçin Neler Yemeliyiz?

Cilt Bakımı, GÜZELLİK, Sağlık Eylül 14, 2016
94 Okunma

Cilt, bir insanın dikkat çeken ilk bölgesidir. Dikkat çekmesinin yanı sıra vücudumuzda meydana gelen herhangi bir hastalık ya da yorgunluk gibi durumlarda, ilk tepki veren noktamızdan da birisidir. Cildimizi daha sağlıklı bir hale getirmek, bu sayede de kendimizi daha iyi bir görünüme sokmak istiyorsak, ona iyi bakmamız gerekmektedir. Bunun için piyasada kullanılabilecek birçok ürün bulunmaktadır. Fakat bunlar yerine bazı besinleri tüketerek ya da karışımlar hazırlayarak doğal yollar ile cildinizi daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. İşte o besinler ve karışımlar.

  • Ilık su ve limon karışımını sabahları tüketerek, hem cildinizdeki hem de vücudunuzda birikmiş bir halde olan toksinleri atabilirsiniz. Bilindiği üzere limon tüketimi karaciğer ve safra kesesinin hareketlerini tetikler ve sıcak su ile birleştiğinde ise hem cildin hem de bağırsakların su ihtiyacını karşılamaktadır. Bu karışım sayesinde hem dolaşım sisteminiz hızlanacak hem de daha parlak bir cilde sahip olacaksınız.
  • Yeşil yapraklı sebzelerin neredeyse tamamı antioksidan içeriklidir. Bu sebzelerden olan ve en çok tüketilen, brokoli, ıspanak ve kereviz tüketiminizi artırarak hem cildinizin genç ve esnek kalmasını sağlayabilir, hem de cildinizde bulunan yara ya da izlerin iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.
  • C vitamini tüketmelisiniz. Deri altında bulunan kılcal damarlardaki hareketliliği artırmak, cildinizin rengini ve görünümünü ciddi oranda etkileyecektir. Bundan dolayı da C vitamini oranının yüksek olduğu besinlerden olan pancar, tüketmeniz gereken besinlerden bir tanesidir.
  • Eğer cildinizde sivilce ya da akne problemleri varsa, mevsiminde toplanılmış olan havuçların tüketimini artırabilirsiniz. Havucun içeriğinde yüksek oranda A vitamini bulunmaktadır ve buna ek olarak da vücudun ihtiyacı olan fosforu sağlamaktadır. Bu sayee, hem cildiniz hem de saç ve tırnaklarınız daha iyi bir hale gelecektir.
  • Cildin temiz kalması, kızarıklık ya da kuruyan bir cilde sahip kişilerin, balık tüketimlerinde artışa gitmeleri gerekmektedir. Çünkü ton balığı, uskumru ya da somon gibi balıklarda bulunan temel yağ asitleri yani omega 3’ler, bu sorunlarınızı ortadan kaldıracaktır. Bunun yanı sıra bağışıklık sisteminizi de güçlendirici bir etki yapar.
  • Hazır almak yerine kendinizin yapabileceği besleyici besinlere yönelmelisiniz. Bu konuda da aklımıza gelen ilk besin yoğurttur. İnsan sağlığı için son derece önemli bir besin olan yoğurdun içeriğinde bulunan laktobasiller, cildinizin doğal florasını korumakta ve her zaman genç bir cilt yapınızın olmasında önemli bir rol oynamaktadır.

 

Herhangi bir makyaj ürünü kullanmadan daha sağlıklı bir cilde sahip olmak işte bu kadar kolaydır. Evlerinizde kendi imkanlarınız ile yapabileceğiniz bu bakım aşamaları ile birlikte, kısa sürede etki elde edecek ve hem stresin hem de kullanmış olduğunuz makyaj malzemelerinin etkilerini, cildinizden kalıcı bir şekilde atabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan İstenmeyen Sivilcelerden Nasıl Kurtulunur? başlıklı makalemizde sivilceden bıktım, sivilcelerden kurtulmak için ve sivilcelerden kurtulun hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.