İş Yerinde Nasıl Giyinmeliyim?

Erkek Arkadaşınızı Kıskançlıktan Çıldırtmak İçin 8 Öneri

İlginç Tasarımlarla Yapılmış Mimari Yapılar

Mat Rujlar Nasıl Kullanılır?

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Ne Yemelisiniz, Ne Yememelisiniz?

Beslenme & Diyet, Cilt Bakımı, GÜZELLİK, Sağlık Eylül 20, 2016
108 Okunma

Özellikle yüz bölgelerinde çıkan sivilceler için, kişiler yedikleri yağlı besinlerin neden olduğunu düşünmektedirler. Fakat durum her zaman yenilen besinlerden kaynaklanmamaktadır. Yağlı besinler ne kadar cildinizin sağlığının bozulmasını tetikliyorsa, stresli bir yaşam tarzı da en az o kadar tetiklemektedir. Bu gibi sorunlar ile mücadele etmek için doktora başvuran bireylerin kullandıkları birçok ilaç ve krem bulunmaktadır. Her ne kadar fayda sağlansa da bu ilaçların her birinin ayrı ayrı yan etkileri bulunmaktadır. Bundan dolayı sivilce problemlerinizden daha doğal yöntemler ile kurtulabilirsiniz. Besinlerinizi biraz daha düzenli seçerek bunu gerçekleştirmek istiyorsanız, tavsiyelerimize kesinlikle uymalısınız.

  • Cildin kendisini yenileyebilmesi ve dış etkilerden koruyabilmesi adına bazı ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçların başında da vitamin ile mineraller gelmektedir. En doğal şekilde alabileceğiniz vitamin ile mineraller ise, meyve ve sebzelerde bulunmaktadır. Buna en iyi örnek, akne tedavisidir. Akne problemi çeken kişilerin doktor tedavisine gittikleri zamanda kullandıkları ilaçların temelinde A vitaminli ürünler bulunmaktadır. Bundan dolayıda A vitaminini karşılayabileceğiniz meyve ile sebzeleri tüketerek, hiçbir şekilde ilaç kullanmadan aknelerinizden kurtulabilirsiniz. A vitamini, toksin atmaya da yardımcı olduğundan dolayı, sivilce oluşumunı geciktirecektir. A vitaminini karşılayacağınız besinlerin başında ise havuç gelmektedir. Ayrıca ıspanak, kavun ve lahana da, A vitamini açısından çok zengin olan besinlerdendir.
  • Sivilcelerinizdeki artışı tetikleyen diğer bir durum ise hormonlarınızdaki değişimlerdir. Özellikle beyaz undan üretilen gıdaları tükettiğiniz zaman bu durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Fakat bu durumu engellemek biraz daha kolaydır. Beyaz un ürünlerinin yerine tam tahıldan üretilen gıdaları tercih ederek, daha çok vitamin, mineral ve lifi vücudunuza kazandırabilirsiniz. Buna ek olarak da kahvaltılarınız için yulaf ve arpayı tercih etmeniz, fayda sağlayacaktır.
  • Sivilcelerin azaltılması için kullanılan ilaçlarda, çinkonun olması her zaman dikkat çekmiştir. Çinko, bilindiği üzere sivilceleri azaltmakta çok etkili bir maddedir. Bu maddeyi ilaçlardan sağlamak yerine balık tüketiminizi artırarak daha yüksek miktarlarda alabilirsiniz. Ayrıca balık eti, daha yüksek kolesterole sahip olan kırmızı etten daha faydalıdır.

 

Sivilcelerden kurtulmak için sizlere önerebileceğimiz besin gruplarının yanı sıra, uzak durmanız gereken besinlerden de söz etmemiz gerekmektedir. Bunun için ilk olarak yağlı özellikte bulunan peynirden, hayvansal içeriklerden elde edilen margarin ve tereyağı yerine de badem, fındık ve keten tohumundan üretilen yağları tercih edebilirsiniz. Bitkisel yağların sindirilmesi biraz daha hızlı olduğundan dolayı, sivilce oluşumunu bu sayede geciktirebilirsiniz. Tüm bu besinlere ek olarak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral dengesini sağlamalı, su tüketiminizi de her geçen gün artırmalısınız. Hayvansal ürünlerden en çok tükettiğimiz sütü hazır paketlerde almanız durumunda ise, yağsız içerikteki ürünlere yönelmelisiniz. Tüm bu maddelere dikkat ederek kısa sürede düzenli uygulamalar ile sivilcelerinizden kurtulabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Saçlarınızın Dökülmesini Engelleyin, Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde saç bakımı, saç dökülmesi ve saç dökülmesi önleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.